Kokiame mamos raidos etape esate jūs? Arba apie A. Paukštytės ir L. Vansevičienės istorijų knygą “Mamystė”

Aušra Paukštytė ne kartą yra minėjusi, kad neplanavo išleisti pokalbių knygos – pirminė jos ir fotografės Lauros Vansevičienės idėja buvo bandyti nuotraukomis perteikti mamų, auginančių vaikus, kasdienybę. “Tačiau eigoje mes pamatėme, kad mamos ne tik fotografuojasi <…>, bet jos ir šneka, ir tai, ką jos šneka, yra be proto įdomu!”* – sako Aušra viename interviu. Tokiu būdu foto-dokumentikos projektas “Mamystė” virto ir tekstais, kuriuose – intymios moterų patirtys ir atsivėrimai.

Knygos autorėms teko nelengva užduotis: suvaldyti pokalbių medžiagą, sudėti akcentus, išgryninti idėją. Aušra siekė parodyti, kad egzistuoja ne tik vaiko raidos etapai, bet ir mamos: “man buvo labai įdomu panagrinėti, kas nutinka su moterimi, kai ji tampa mama – kaip tai keičiasi sulig metais, nes mums įprasta, kad gimė vaikas, ir viskas – aš esu mama, bet tai yra socialinis vaidmuo, kuris nėra natūralus – motinystė iš principo biologiškai yra natūrali, bet psichologiškai tu netampi mama tą pačią sekundę, kai tik gimsta kūdikis – tu mokaisi ja būti”.

Lyg nujausdamos, kad šis diskursas jau seniai reikalauja naujų sąvokų ir reikšmių, autorės įveda du negirdėtus terminus: “mamystę” ir “mamos raidą”. “Mamystė” čia – tai kiek kitoks kalbėjimas apie motinystę – išpažintinis, nekoreguotas ir itin atviras. Moterys kalba apie viską – dažnai, kartu su atpažinimo džiaugsmu, tenka jaukintis ir kito patiriamą siaubą; pašnekovių dėmesys nukrypsta į santykį su savo kūnu, į psichinę savijautą – praradimai, patologijos, baimės ir priklausomybės knygoje eina išvien su pilnatvės, pasitenkinimo, pirmąkart patirtos meilės ar kitomis kone transinėmis būsenomis. Taigi “mamystė” – jau nebe tokia jauki ir sakrali kaip “motinystė”, ir nebe tokia visa apimanti kaip “tėvystė” – vietomis ji graži ir tobula, kitais atvejais – beveik nepakeliama. Svarbiausia, kad ji – nepaslėpta ir galima pažinti.

“Mamos raida” – tai tapsmas, reguliarus savęs kaip motinos permąstymas ir įtvirtinimas. Ir knyga taip sudaryta, kad tarsi atsitiktinai surinktose istorijose jaučiama tam tikra tvarka, dinamika: “mintis yra tokia, kad mes, versdami puslapius, matome nuoseklią vienos mamos raidą: nuo pirmojo nėštumo, per gimdymą, per antrus vaikus, augančius vaikus, galiausiai, juos išeinančius iš namų, anūkų susilaukimą”. Knygoje tik pagimdžiusios moterys yra kalbinamos net gimdymo namuose (ten taip pat “apklausiama” ir neseniai į darbą po vaiko priežiūros atostogų sugrįžusi gimdymus priimanti daktarė), kalbinamos didelį būrį vaikų auginančios mamos, įsivaikinusios mamos (viena knygos mama yra įsivaikinusi penkis vaikus), kalbinamos mamos ir jų mamos. Aušra ne kartą minėjo, kad istorijų sąmoningai nesirinko – istorijos rinkosi ją.

Skaitydama gana greitai suprantu, kuriame mamos raidos etape esu aš: sprendžiu pagal iššūkius, kurie dažnai koreliuoja su vaikų amžiumi (ir kartais skaičiumi), ir sprendžiu pagal tai, jog su tam tikromis istorijomis negebu susisieti, susitapatinti. Bet yra geroji knygos žinia: negaliu dabar jaudintis dėl to, kas bus ateityje, nes tada aš būsiu kita aš – kita mama kitoje mamos raidos fazėje. “Mamystė” man įrodo, kad mamos raida yra reali, ir jos neįmanoma susimuliuoti: neįmanoma judėti peršokant vieną ar kitą raidos etapą. Mamystė – nors ir lengvai šizofreniška (terminą skolinuosi iš vienos knygos pašnekovės) ir išderinanti, galiausiai yra tolygi, kylanti, tik vietomis vis pasikoreguojanti kreivė.

* Aušros citatos paimtos iš pokalbio: http://www.delfi.lt/video/pramogos/knygos-per-penki-tv-lietuvos-kulturos-sklaida-mamyste-ir-e-lei-knygu-stebuklai.d?id=73495814

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: