Mega, Lego ir krepšinio petraukos

Jei sekate tinklaraštininkę Aistę Jūrę iš “Ū ilgoji”, jos instagramo profilyje  prie stories galėjote matyti keistą susirašinėjimą su Prekybos centro “Mega” marketingo skyriaus atstovu. Esmė tokia, kad Megoje balandį vyksta Lego festivalis/paroda, o reklaminiame festivalio plakate matome tris figūras: du vyrus – policininką ir keliautoją, ir moterį – palaikančią rungtynių šokėją.

Aistė Jūrė jau kartą viešai kalbėjo apie tai, kokią įtaką vaikams daro žaislų reklamos ir kaip nuo mažumės mes juos spraudžiame į siaurus lyčių rėmus su tam tikromis būtinomis savybėmis, iš to kylančiais kompleksais, o vėliau ir socialinėmis problemomis. Festivalio rengėjams Aistė parašė ilgą laišką sakydama, kad tokia vizualinė informacija neatitinka šiuolaikinių aktualijų, maža to, pati Lego kompanija pastaruosius keletą metų skiria ypatingą dėmesį įvairesnei lyčių reprezentacijai savo produktuose. “Tuo tarpu jūsų plakate yra vaizduojami du vyrai, kurie yra vertinami pagal turimas žinias ir profesinius sugebėjimus, tuo tarpu vienintelė plakate esanti moteris atstovauja palaikymo komandos šokėją, kurios rolė realiame gyvenime yra linksminti vyrišką auditoriją per vyriškas sporto rungtynes” – rašo Aistė.

Turbūt nebūtų ir šio mano įrašo, jei ne pono Laimio atsainus atsakymas Aistei: “dėkojame už jūsų išsamius pastebėjimus, tačiau mūsų naudojamas vizualas yra vienintelis LEGO Baltics patvirtintas vizualas šio tipo renginiui. Dėkui“. Taigi, galima būtų pagalvoti, kad Aistė ne ten pasikreipė: ech, smagus tas pabirusios atsakomybės jausmas, permestas fikcinei būtybei pavadinimu “Lego Baltics”.

Aistė nesustojo. Parašė į pačią Lego atstovybę, teigdama, kad, labai gaila, jog Lego komunikuoja skirtingas vertybes skirtingoms šalims: oficialus įmonės puslapis dalinasi istorija apie Christina Nielsen, kuri yra profesionali lenktynininkė, tuo tarpu Baltijos šalyse mes turime rungtynių šokėją ir krepšinio žiūrovų (vyrų) linksmintoją:

 

Tiesa, Aistės rezultatas nebuvo visai bergždžias – bent jau FB posto vizualas pasikeitė, tačiau, deja, pagrindinis parodos plakatas ir kvietimas į Lego festivalį išliko nepakitęs, ir, bent jau mano kolegė Milda iš podkasto “Ryšys” sako, kad jis kabo “visoje Megoje”. Iš pačios Lego atstovybės , vėlgi, jokios žinios.

Pornifikuotas šokis

Krepšinio rungtynių šokėjos ir apskritai šis reiškinys man yra nesuprastas dalykas. Teoriškai tai – komanda šokėjų, kurios turi pakelti nuotaiką ir gerai nuteikti žiūrovus. Praktikoje tai – tiesiog pornifikacija. Šį žodį išmokau neseniai (iš portalo http://www.manoteises.lt) ir jis reiškia: “į pornografiją referuotą vaizdą, vertybes ar estetiką matomą populiariojoje kultūroje”.

Pažiūrėkime dar kartą į moterišką Lego figūrėlę ir jos perdažytas lūpas:

ED970C4A-7D79-48CC-9598-26589EBEF6EF

Tokiu vaizdu pati galėjau įsitikinti, kai pirmą kartą su vaikais nuėjau į Lietuvos Ryto-Žalgirio rungtynes Vilniuje. Vilniečių klubas vaikus apipylė dėmesiu, tatuiruotėmis, palaikymo balionais. Geležinis Vilkas visą laiką išbuvo savo nepatogiame kostiume: mačiau, jam buvo sunku ir karšta, bet ko nepadarysi dėl vaikų, tiesa? Ir tada prasidėjo petrauka. Ir tada viskas griuvo: nuotaika, iliuzijos, gražus žaidimas, geležinio vilko pastangos. Nes tokiame šokyje nukenčia ir šokantysis, ir jį stebintis. Pergyvenau dėl abiejų.

Ne kartą esu iškėlusi šią temą. Tiesą pasakius, mano kuklūs pasireiškimai feisbuke prasidėjo nuo posto apie tai, kad išreiškiau viltį, jog tikiuosiu, kad moterys kažkada nebepuoš mašinų: tai buvo reakcija į Palangoje vykstančių 1000km. lenktynių reklaminę nuotrauką. Tada, pamenu, sulaukiau tokių komentarų: to niekada nebus, aš esu naivi ir t.t. Bet, 2018 metų sausį Formulė 1 paskelbė atsisakanti “starto rikiuotės bei podiumo mergaičių pasirodymų”. Priežastys, panašios į tas, kurias nurodė Aistė: “ilgą laiką trukusi praktika jau yra pasenusi ir prieštarauja šiuolaikinės visuomenės normoms”. Tačiau, starto rikiuotės merginos gali būti sugrąžintos 2019-ųjų Rusijoje vykstančiame Russian Grand Prix. Klausimai?

Lego paklydimai

Lyg išmanau Lego asortimentą, bet šios šokėjos figūrėles nesu sutikusi. Bandau įsivaizduoti, kokiam rinkiniui ji priklauso: daugybės bevardžių moterų šokėjų rinkiniui?

Įdomu tai, kad Lego ne visada skleidė lyčių segregacijos idėjas: 1981 metais tai buvo konstruktorius, visiškai neutralus lyčiai, be mergaičių šokėjų-princesių ir berniukų policininkų-kovotojų.

F6690400-12BB-44D6-A8AB-DB43153DCD19

Maždaug 2014 metais, sulaukusi kritikos, Lego įmonė sistemingai pradėjo mažinti atotrūkį tarp lyčių. Pavyzdžiui, 2017-aisias buvo išleistas NASA Women rinkinys su mokslininkėmis, astronautėmis, kurių nuopelnus išrašyti reikėtų atskirų kelių dienų ir mažiausiai poros blogo įrašų. Jeigu “netikite”, kad vaikus formuoja žaislai, siūlyčiau patiems sudėlioti Women NASA rinkinį. Tai žinutė ne tik mergaitėms, bet ir berniukams.

1F8DDFEE-20CF-411F-82E9-AA206ED73DE0

Jame – keturios žinomos mokslininkės, kūrusios NASA istoriją. Tik nėra matematikės Katherine Johnson, pagrindinės veikėjos iš filmo “Hidden Figures” – apie “paslėptas” NASA figūras. Kaip supratau iš medijos, jos figūrėlė buvo numatyta rinkinyje, bet dėl tam tikrų subjektyvių priežasčių galutiniame variante neatsirado. Kitos mokslininkės: Nancy Grace Roman – astronomė, pirmoji moteris NASA vadovaujamoje pozicijoje, Margaret Hamilton- kompiuterių mokslininkė, sistemų inžinierė, įmonės “Hamilton Technologies” savininkė, Sally Ride – astronautė, inžinierė, fizikė, pirmoji amerikonė moteris kosmose, Mae Jemison – gydytoja, mokslininkė, fizikė, astronautė, pirmoji tamsiaodė moteris kosmose.

Skamba kaip alternatyva krepšinio šokėjų figūrėlėms.

Kodėl man skauda

Pamenu, dar anksčiau Mega rengė piešinių konkursą ir mergaitėms siūlė kaip profesinę tapatybę rinktis “princesės”. Šią reklamą transliavo Žinių radijas ir jiems tai neatrodė problema. Kita man įstrigusi reklama buvo: “mamyte, tu visai neturi fantazijos!”, todėl atvažiuok į žaidimų kambarį ir jos šiek tiek įsikrauk. O perfrazuota daina “Išėjo tėvelis į Megą, išėjo motinėlė į Megą” yra neabejotinai Megos reklamos skyriaus fantazijos klasika.

Dažnai galvoju apie Megą, nes esu užaugusi visai šalia. Man skauda ne tik dėl reklamos kaip globalios (ir lokalios) problemos, man skauda dar ir dėl to, kad esu grynas Baltų prospekto vaikas, kad aš nieko nepadariau, kad Mega būtų geresnė. Nors, iš kitos pusės, aš negalėjau tikėtis, kad joje kabės tokie plakatai.

Dar skauda, nes visada buvau ištikima Žalgirio fanė, klykdavusi iš sirgalių tribūnos, mėtanti smulkiai sukarpytus laikraščių gabalėlius, mylėjusi Adomaitį ir kitus, bet nepastebėdavusi pornifikuotos šio sporto pertraukų kultūros pusės.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star